YENİ NESİL REKLAMCILIK

Kurucumuz, Ustamız, Babamız Cafer PARLAK‘tan İlhamla …

1950 yılında Ankara’nın Ayaş beldesinin Mülk köyünde dünyaya geldi.

Parlak ailesinin 6 çocuğunun en büyüğü olduğundan ailesinin sorumluluğunu paylaşmak ve ailesine yardımcı olmak isteğiyle köydeki hayatın kendisine yetmeyeceğini düşünerek, bir aile dostu vasıtasıyla Ankara merkeze geldi. İlk işine bir pastanede çırak olarak başladı. Pastanede bir yıl kadar çalıştıktan sonra bayan kuaföründe işe başladı ve bir sürede burada çalıştıktan sonra Kızılay Elgün sokakta fırçanın, tabelanın, reklamın, reklamcılığın duayenlerinden olan Abdullah Taktak Usta’nın yanında meslek hayatına başladı. Askerlik dönemine kadar burada çalıştı ve askerlik görevini tamamladıktan sonra da tekrar Taktak Usta’nın yanında çalışmaya devam etti. 1972 yılında Hatice Parlak ile evlendi ve üç çocuğu oldu.


Tabelacılığı kendisine meslek edinmiş, kalfalığı ve ardından ustalığı eline almıştı. 1974 yılında ustasından da icazet alarak Sıhhıye Cihan Sokak’ta ilk firması Fidan Reklam’ı kurdu. Fırçanın son dönemlerini yaşadığı püskürtmeli boya tabancasının icat edilip yaygınlaştığı dönemlerde bile işlerini el ile idame ettirmişti. Şablon ve çizimlerini bugünün bilgisayar, letraset gibi uygulamalarına denk olacak şekilde, birçok yazı fontunu kullanarak yüksek el becerisiyle çizip işlemişti.


1986 yılında oğlu Levent Parlak da kadroya dahil olarak Cafer Parlak’ın yanında çalışmaya başladı. 1994 yılında bilgisayarlı sisteme geçtiler. Artık reklam sektörü daha hızlı ilerlediği için yenilikleri daha yakından takip etmek gerekiyordu. Cevat Parlak her zaman ufkunu açık tutmuş ve çevresine bu anlamda hep yol gösterici olmuştu. Ustalığın zirvesinde sanatını, tecrübesini çevresindekilere tam aksettiremeden 2000 yılında vefat etti.


Oğulları Levent Parlak ve Tuncay Parlak, babaları Cafer Parlak’tan öğrendikleri ilke ve doğrulardan hiç şaşmayıp, fırçadan tabancaya, tabancadan plottere, plotterden dijital baskıya, dijital baskıdan açıkhava reklamcılığına uzun bir meslek hayatı sonunda bayrağı devralarak sürekli büyüyen global dünyaya yetişmek ve sektöre daha iyi hizmet verebilmek için var güçleriyle çalışmaktadırlar.


Saygıyla Anıyoruz.